Prăjiturile sunt o adevărată plăcere pentru majoritatea dintre noi. Probabil fiecare dintre noi își amintește momentul acela când părinții ne duceau la cofetărie și stăteam cu toții la masă și savuram câte o prăjitură și un suc.
Vremurile s-au schimbat, nu mai sunt respectate rețetele cu ingrediente naturale iar prăjiturile sunt invadate cu chimicale ce le fac să arate bine dar să aibă gusturi fade. Iar acum, mai mult ca de obicei, ne gândim la deserturi pentru sărbătorile de iarnă.
În Fălticeni putem apela la cofetăria Amalia ale cărei bunătăți respectă în mare parte rețetele tradiționale și conțin ingrediente 100% naturale. Iar pentru Crăciun au venit la Târgul de Crăciun de pe Esplanada din centrul orașului Suceava cu o mulțime de produse festive printre care și cozonacul tradițional românesc. Vă amintiți momentul acela când toată casa era invadată de mirosul apetisant al cozonacilor tocmai scoși din cuptor? Cei mai buni cozonaci pe care îi făcea bunica îi găsim acum la cofetăria Amalia sub denumirea de cozonac Marele. Cu ingrediente naturale, dospit exact atât cât trebuie, îndulcit conform vechilor rețete, cozonacul Marele îl putem gusta la căsuța cofetăriei de la Târgul de Crăciun din centrul Sucevei.
Un alt deliciu pe care îl veți putea savura este checul Pudrățel, o pufoșenie pudrată cu zahăr vanilat, cu ciocolată sau fără, în funcție de preferințele pofticioșilor, ce pur și simplu se topește în gura dumneavoastră. Pentru fanii checului putem garanta gustul dulce și pufos al checului cu tradiție Pudrățel. Bineînțeles că cele două produse, cozonacul și checul, nu sunt singurele bunătăți ce se pot servi la zi de sărbătoare. Plăcintele Dolofănele, rumenite și aburinde, cu brânză proaspătă sunt preparate ce îți vor lăsa gura apă. Gustoase și sațioase, potrivite oricăror ocazii, produsele tradiționale românești vor impresiona pe toată lumea. Unde mai pui că veți satisface și gusturile celor ce vor să mănănce bio, fără chimicale. Frumoase și gustoase, produsele tradiționale românești vor fi vedetele sărbătorii. Pe www.cofetariaamalia.ro veți găsi mai multe detalii cu privire la produsele acestora.
Vă puteți comanda torturi pentru orice ocazii, platoruri cu prăjituri savuroase sau produse de patiserie gustoase, toate din ingrediente naturale. Cofetăria Amalia este alegerea perfectă pentru un desert gustos și arătos fără chimicale. Și nu uitați să îi vizitați la Târgul de Crăciunde pe Esplanada din centrul orașului Suceava unde vor fi prezenți toată luna decembrie. Aici vă veți convinge de calitatea produselor cofetăriei și gustul atât de familiar ce vă duce cu gândul la copilărie. Un platou cu deserturi tradiționale românești te face să te simți mai aproape de casă oriunde ai fi.