Weekend-ul trecut echipa Master Minds formată din Scutelnicu Radu-Cristian, Ostafe Leonard și Sili Alexandru au reprezentat Universitatea ”Stefan cel Mare” din Suceava la a IV-a Ediție RoboTEC 2018 în proba de Freestyle robots.
Aceștia au fost calificați în etapa pentru Premiul Special ce se desfășoară în perioada 26 Februarie – 1 Aprilie. Premiul se acordă echipei cu cele mai multe reacții pe pagina oficială RoboTEC.
Din cele spuse de membrii echipei: ”Robotul este capabil să se ghideze după marcaje, asemănătoare celor de pe asfalt, să identifice și să diferențieze semnele de circulație. Toate acestea au fost realizate cu ajutorul algoritmilor de procesare video. Pentru a ajunge la nivelul actual, echipa a investit foarte mult timp în acest proiect . Inițializarea modului autonom se realizează cu ajutorul unei aplicații Android, fiind capabilă și conducerea acestea în modul manual. Echipa a fost responsabilă de întreaga operațiune de realizare a componentelor mecanice și electrice pentru adaptarea sașiului la cerințele necesare. ”
Dacă considerați că munca acestora merită aprecierea voastră, îi puteți ajuta cu un ”like” la link-ul de mai jos.
https://www.facebook.com/robotec.ac/videos/944251592408833/